Pismo do Premiera w sprawie ruchu transgranicznego
2020-04-20

Pismo do Premiera w sprawie ruchu transgranicznego

W piątek, 17.04.2020r. Przewodniczący Zarządu Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej, pan Czesław Fiedorowicz, zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z postulatem aby wzorem innych szczególnych rozwiązań obowiązujących Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną, Służby Ratunkowe jak również kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach transportu międzynarodowego, przyjąć szczególne warunki dotyczące pracowników transgranicznych, a także sfery ochrony zdrowia, edukacji i powiązań rodzinnych.

 

Poniżej zamieszczamy treść przekazanego pisma a w załączniku wiadomości skan wersji drukowanej.

 

PAN

MATEUSZ MORAWIECKI

PREZES RADY MINISTRÓW

 

Szanowny Panie Premierze,

okres pandemii i obowiązujących ograniczeń jest szczególnie dotkliwy dla mieszkańców pogranicza pozbawionych możliwości korzystania w kraju sąsiedzkim z ofert edukacyjnych, zdrowotnych i zawodowych. Rozdzielone rodziny niejednokrotnie dzieli kilka kilometrów. Ta przymusowa separacja dotyczy niewielkiej ilości mieszkańców, ale dla nich jest niezwykle dotkliwa i trudna. Wraz ze stopniowym zmniejszeniem obostrzeń w przemieszczaniu się obywateli zwracam się do Pana Premiera o dopuszczenie możliwości przekraczania granicy z powodów zawodowych, edukacyjnych, zdrowotnych oraz ze względu na kontakty najbliższej rodziny.

Wiele euroregionów: Pomerania, Pro Europa Viadrina, Sprewa-Nysa-Bóbr, Nysa, Glacensis, Pradziad, Śląsk Cieszyński, Silesia, Beskidy, Tatry, Karpacki, Niemen graniczy z państwami Unii Europejskiej. Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa to nie tylko nasi wypróbowani sąsiedzi ale też kraje, które szeroko otworzyły dla Polaków rynek pracy, usług, oświatę i system ochrony zdrowia. Nie można bagatelizować zażyłości kontaktów z obywatelami i instytucjami Rosji, Białorusi i Ukrainy. Żyjemy w silnej symbiozie i potrzebujemy siebie nawzajem. Guben dla Gubina, Löcknitz dla Szczecina, Zgorzelec i Görlitz, Cieszyn i Český Tĕšin, Nowy Targ i Kežmarok, Suwałki i Mariampol to niby „zagranica”, ale związki dotyczące ludzi, ich miejsca pracy, zamieszkiwania, powiązania rodzinne, nauki w szkołach i uczelniach wyższych, leczenia, opieki zdrowotnej i codziennych kontaktów są często bardzo intensywne.

Dlatego też postuluję, aby wzorem innych szczególnych rozwiązań obowiązujących Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną, Służby Ratunkowe jak również kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach transportu międzynarodowego, przyjąć szczególne warunki dotyczące pracowników transgranicznych, ale również sfery ochrony zdrowia, edukacji i powiązań rodzinnych.

Tak Federacja Euroregionów RP, jak i każdy z 15 euroregionów – członków Federacji zgłasza swoją gotowość do włączenia się w przygotowanie takiego dokumentu. Potrzeby życiowe mieszkańców, często dramaty rodzinne to koronny argument przemawiający za takim rozwiązaniem.

 

Przewodniczący Zarządu

Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej

Czesław Fiedorowicz

Galeria zdjęć