Rezolucja Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG) w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
2022-03-01

Rezolucja Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG) w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

25 lutego 2022 r. odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG). Głównym tematem spotkania stała się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W związku z tym ponad 50 osób obecnych na spotkaniu jednogłośnie podjęło poniższą rezolucję.


Zarząd SERG wzywa w nim Federację Rosyjską do poszanowania m.in. integralności i suwerenności Ukrainy oraz jej istniejących granic terytorialnych.


W załączeniu rezolucja w językach: niemieckim, angielskim i hiszpańskim.


REZOLUCJA

Zarząd SERG online, 25 lutego 2022 r.

 

Nasz kontynent europejski doświadczył w przeszłości zbyt wiele wojen, które odcisnęły swoje piętno na pokoleniach. Proces integracji europejskiej i transgranicznej ma dlatego istotne znaczenie dla wspierania pokoju i bezpieczeństwa oraz poszanowania praw i swobód podstawowych.

 

Zarząd Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych potępia inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium ukraińskie. Wyznaczanie granic poprzez wojnę nie może mieć miejsca w XXI wieku i nie odpowiada oczekiwaniom SERG wobec Rosji, które zostały wyrażone w okazji naszego corocznego Zjazdu w Kursku (na granicy rosyjsko-ukraińskiej) w dniu 21 września 2011 roku – sprawdzonym praktykom we współpracy transgranicznej i sąsiedztwie.

 

Wspieramy również działania instytucji Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych na rzecz ochrony ludności ukraińskiej, regionów i miast, poszanowania praworządności i zobowiązań międzynarodowych, wynikających z umów, oraz interesów Unii.

 

Zarząd SERG żąda od Federacji Rosyjskiej poszanowania integralności i suwerenności Ukrainy i jej istniejących granic terytorialnych i wzywa ją do natychmiastowego zawieszenia akcji zbrojnych przeciwko Ukrainie, wycofania swoich oddziałów z Ukrainy i powrócenia do pokojowego dyplomatycznego rozwiązania. Rosja musi także niezwłocznie odwołać uznanie tak zwanych „republik ludowych” Doniecka i Ługańska, ponieważ uznanie to jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

 

W Arnhem, Bazylei, Berlinie, Brugii, Brukseli, Cottbus, Dramie, Dreźnie, Eupen, Évorze, Freyung, Gronau, Groningen, Guben, Hamar, Joensuu, Lappeeenranta, Libercu, Linzu, Maastricht, Méridzie, Salzburgu, Santiago de Compostela, Sewilli, Straßburgu, Szczecinie, Vaasie, Winterswijk, Xanthi i innych miejsca w całej Europie.

Galeria zdjęć