Z przedstawicielami Euroregionów o Funduszach Małych Projektów w przyszłej perspektywie
2013-10-03

Z przedstawicielami Euroregionów o Funduszach Małych Projektów w przyszłej perspektywie

Prezentacja propozycji nowych rozwiązań w zakresie wdrażania programów transgranicznych i funduszu małych projektów w okresie 2014-2020 była celem spotkania, na które wiceminister Adam Zdziebło zaprosił przedstawicieli euroregionów.

- Znamy już kwotę zarezerwowaną w przyszłej perspektywie na programy współpracy terytorialnej. W całej Unii na ten cel przeznaczono prawie 9 mld euro. W Polsce będzie to około 700 mln euro. Oznacza to, że budżety, którymi będą Państwo dysponować, pozostaną na podobnym poziomie co w latach 2007-2013 – poinformował wiceminister. – Ostateczne kwoty będziemy znali po osiągnięciu porozumienia na szczeblu politycznym w UE – dodał. 

Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej Iwona Brol i wiceminister Adam Zdziebło

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia i treść rozporządzeń UE przygotowywanych na lata 2014-2020, opracowało propozycje, które pozwolą  dostosować programy do nowych reguł polityki spójności. - W ramach nowych programów transgranicznych euroregiony powinny nadal odgrywać główną rolę w zarządzaniu funduszami małych projektów – podkreślił wiceminister Zdziebło. Zgodnie z propozycją MRR na fundusze te w poszczególnych Programach składałyby się projekty parasolowe realizowane wspólnie przez partnera z Polski (euroregion) i partnera zagranicznego. Ministerstwo popiera także możliwość realizacji projektu parasolowego przez Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej.

MRR opowiada się za wprowadzeniem do systemu realizacji mikroprojektów mechanizmu motywacyjnego. - Taką rolę może odegrać opcja zwiększenia funduszy oddawanych do dyspozycji tych euroregionów, które w pierwszych latach realizacji programu dobrze poradzą sobie z absorpcją środków i realizacją wskaźników – wyjaśnił wiceminister.

Uczestnicy spotkania

MRR przygotowało też inne propozycje dla programów transgranicznych na nową perspektywę. Jedną z nich są tzw. nabory tematyczne, czyli nabory na projekty w danym priorytecie inwestycyjnym lub na konkretne typy przedsięwzięć wyodrębnionych w danym programie. Strategia prowadzenia takich naborów będzie ustalana z partnerami krajowymi i zagranicznymi podczas posiedzeń międzynarodowych grup roboczych. Takie rozwiązanie pozwoli łatwiej monitorować realizację celów programu i osiąganie zakładanych wskaźników.

Kolejna propozycja na lata 2014-2020 to tzw. projekty flagowe, czyli szczególnie istotne dla danego obszaru inicjatywy, zarówno twarde jak i miękkie. Wybierane byłyby w trybie indywidualnym. Można byłoby przeznaczyć na nie maksymalnie 30 proc. budżetu danego programu. Główna korzyść z wprowadzenia takiej zmiany to skupienie środków na przedsięwzięciach, które w znacznie większym stopniu oddziałują na obszar objęty programem i mają większe znaczenie dla zamieszkujących go ludzi niż tradycyjne projekty transgraniczne.

Wiceminister Adam Zdziebło przedstawia reprezentantom euroregionów propozycje MRR na nową perspektywę

Spotkanie odbyło się 2 października 2013 r. w Warszawie.

 

Źródło: mrr.gov.pl

Galeria zdjęć